Nowe komórki dla diabetyków
Przełom w walce z cukrzycą. Naukowcom udało się wyhodować tkankę, która zastąpi zniszczoną przez chorobę.
To olbrzymi skok w leczeniu cukrzycy typu 1 – twierdzą sami naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Opracowali technikę hodowania komórek macierzystych i zamieniania ich w komórki trzustki produkujące insulinę. To właśnie one (tzw. komórki beta wysp Langerhansa w trzustce) ulegają uszkodzeniu na skutek choroby. Z nieznanych dziś przyczyn niszczy je własny organizm pacjenta. W rezultacie spada produkcja insuliny, a żeby kontrolować poziom cukru we krwi, człowiek musi otrzymywać ten hormon z zewnątrz – w zastrzykach.
– Jeżeli ta technika okaże się skuteczna w praktyce klinicznej, zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy. Będzie to przełom na miarę opracowania pierwszych antybiotyków – komentuje osiągnięcie kolegów Chris Mason z University College London.
Testy na zwierzętach wypadły pomyślnie. Myszy, którym przeszczepiono wyhodowane w laboratorium komórki trzustki, same...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta