Schizofrenik odmawia leczenia, system refundacji
Brak odpowiedniego leczenia skazuje chorych na schizofrenię na wykluczenie z życia społecznego i rodzinnego, a w konsekwencji na przedwczesną śmierć.
Choć pierwsze wzmianki o schizofrenii (z greckiego „rozszczepienie umysłu") pojawiają się już w papirusie z 1550 r. p.n.e., do dziś pozostaje ona zagadką dla lekarzy. Z roku na rok przybywa jednak leków przeciwpsychotycznych nowej generacji, które nie tylko redukują objawy choroby, ale mogą poprawiać funkcje poznawcze, a nawet chronić mózg przed uszkodzeniem.
Schizofrenia objawiająca się urojeniami, omami słuchowymi i wzrokowymi oraz trudnymi do wytłumaczenia zachowaniami, pojawia się najczęściej przed 30. rokiem życia i prowadzi do powolnej degeneracji mózgu. Dotyka ok. 1 proc. populacji, a więc ok. 400 tys. Polaków.
– Niestety, zdiagnozowana jest tylko połowa z nich, czyli 200 tys. osób. O pozostałych nic nie wiemy, choć słyszymy o przypadkach, kiedy tacy ludzie trzymani są w mieszkaniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta