Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez przelewu, ale z papierkową robotą

14 października 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

OBOWIĄZKI | Pracodawca nie opłaca składek za rodzica będącego na wychowawczym, ale musi je rozliczać. Aby rachunki były prawidłowe, konieczna jest znajomość nie tylko reguł naliczania zasiłków, ale też obowiązujących od nich odstępstw.

Gdy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, to zakład ma mnóstwo papierkowej roboty. Wydawać by się mogło, że skoro nie trzeba płacić składek, to sprawa jest stosunkowo prosta. Okazuje się jednak, że płatnicy mają dużo wątpliwości związanych właśnie ze składaniem dokumentów za takie osoby. Nie wiedzą też, czy każdy przebywający na takim urlopie podlega ubezpieczeniom.

Nowe kody, stare druki

Osoba na urlopie wychowawczym to odrębny od pracowniczego tytuł do ubezpieczeń społecznych. Każdy, kto udzielił swojemu podwładnemu takiej rodzicielskiej pauzy, musi go rozliczać w ZUS właśnie z tego nowego tytułu. Nie oznacza to jednak wcześniejszego wyrejestrowania etatowca z pracowniczego tytułu.

Płatnik nie składa zgłoszenia ZUS ZUA, gdy podwładny idzie na wychowawczy, ani też raportu ZUS ZWUA, gdy wolne się kończy. Zgłasza go do ubezpieczeń, wykazując ubezpieczonego w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 11 xx.

Za osobę, której pracodawca udzielił urlopu, składa też raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 xx. Wykazuje tam okres urlopu i kod świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy). Ten raport składa także wtedy, gdy pracownik z urlopu wychowawczego nie spełnia warunków do podlegania ubezpieczeniom i nie jest za niego składany raport z kodem 12 11 xx.

Konieczne oświadczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament