Za opóźnienia w wypłacie pensji szef odpowiada karnie
Wstrzymując załodze wynagrodzenia, pracodawca popełnia wykroczenie, chyba że ma należyte uzasadnienie, takie jak trudna sytuacja finansowa zakładu, która nie pozwala na regularną spłatę zobowiązań.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2009 r. (IV KK 66/09).
Regulowanie pracownikowi wynagrodzenia za pracę to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy określonych w art. 94 k.p. Jest także jednym z głównych elementów stosunku pracy. Na dodatek szef musi prawidłowo wyliczyć należne pobory i wypłacać je w terminach przyjętych w przepisach zakładowych.
Z odsetkami
Analizując zaniechanie przez pracodawcę obowiązku wypłaty wynagrodzenia za pracę, pracownikowi w pierwszej kolejności przysługuje roszczenie o jego wypłatę. Ponadto może się on domagać ustawowych odsetek od niespełnionego w terminie świadczenia głównego. Obowiązek ich uregulowania powstaje także wtedy, gdy zatrudniony nie poniósł żadnej szkody z tego tytułu, a także wtedy, gdy samo opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.
Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują etatowcowi za czas opóźnienia także w części, od której szef odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02). Ponadto na podstawie art. 451 § 1 kodeksu cywilnego pracownikowi przysługuje uprawnienie do zarachowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta