Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za opóźnienia w wypłacie pensji szef odpowiada karnie

14 października 2014 | Prawo i praktyka | Gabriela Setla

Wstrzymując załodze wynagrodzenia, pracodawca popełnia wykroczenie, chyba że ma należyte uzasadnienie, takie jak trudna sytuacja finansowa zakładu, która nie pozwala na regularną spłatę zobowiązań.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2009 r. (IV KK 66/09).

Regulowanie pracownikowi wynagrodzenia za pracę to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy określonych w art. 94 k.p. Jest także jednym z głównych elementów stosunku pracy. Na dodatek szef musi prawidłowo wyliczyć należne pobory i wypłacać je w terminach przyjętych w przepisach zakładowych.

Z odsetkami

Analizując zaniechanie przez pracodawcę obowiązku wypłaty wynagrodzenia za pracę, pracownikowi w pierwszej kolejności przysługuje roszczenie o jego wypłatę. Ponadto może się on domagać ustawowych odsetek od niespełnionego w terminie świadczenia głównego. Obowiązek ich uregulowania powstaje także wtedy, gdy zatrudniony nie poniósł żadnej szkody z tego tytułu, a także wtedy, gdy samo opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują etatowcowi za czas opóźnienia także w części, od której szef odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02). Ponadto na podstawie art. 451 § 1 kodeksu cywilnego pracownikowi przysługuje uprawnienie do zarachowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament