Prawi, lewi i moralni
„Prawy umysł” Jonathana Haidta to jedna z najważniejszych książek ostatnich lat, formułująca nową teorię na temat psychologii moralności. Tworząc ją, lewicowiec i ateista przekonał się do racji religijnych konserwatystów.
Na okładce amerykańskiego wydania książki „Prawy umysł" zamiast jednej z liter widnieje wyprostowany środkowy palec uniesiony w obscenicznym geście. Komu lub czemu autor pokazuje tzw. faka, nie jest jasne, ale wystarczy już lektura noty o pracy Jonathana Haidta i jej podtytuł („Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?"), by przypisać owemu gestowi kilka znaczeń. Na przykład takie, że prawica i lewica, liberałowie i konserwatyści, tak właśnie się traktują, nie potrafiąc uznać swoich racji i nie rozumiejąc, jak głębokie są przyczyny światopoglądowych podziałów. Albo taki, że racjonalny umysł, chcąc okiełznać intuicje moralne, spotyka się z podobną reakcją. Czy taki wreszcie, że sam autor – naukowiec, typowy amerykański jajogłowy liberał – pokazuje środkowy palec ludziom o podobnych poglądach, którym się wydaje, że ich ideowi przeciwnicy są pozbawionymi mózgów troglodytami.
Wszystkie te interpretacje są w jakimś stopniu uzasadnione, dlatego nie powinno dziwić, że w Stanach Zjednoczonych książka wywołała burzliwą debatę, stała się bestsellerem „New York Timesa" i ważnym argumentem w tamtejszych wojnach kulturowych, jak nazywa się za oceanem światopoglądowy spór konserwatystów z lewicą. Jednak decyzja polskiego wydawcy, by okładkę zilustrować pęknięciem, wydaje się zrozumiała, „Prawy umysł" jest książką głęboko wpisaną w wewnątrzamerykańskie spory i odwołującą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta