Nie tylko zawodowy szofer musi badać wzrok
Pozwalając pracownikowi na jazdę w delegację jego autem, lepiej sprawdzić, czy jest zdolny do kierowania pojazdem. Dzięki temu szef ograniczy swoją odpowiedzialność za ewentualny wypadek.
- Pracownik nie ma samochodu służbowego i nie ma podpisanej umowy o używaniu prywatnego auta w celach służbowych, ale sporadycznie jeździ nim w delegacje. Czy w skierowaniu na badania okresowe u tej osoby zaznaczamy takie badania dla kierujących pojazdami w celach służbowych? – pyta czytelniczka.
Co do zasady każdy pracownik podlega badaniom okresowym (profilaktycznym), a ich częstotliwość wynika z przepisów. To jedna z czterech form analizowania stanu zdrowia i przydatności zawodowej zatrudnionych. Obowiązek kierowania przez pracodawcę na taki sprawdzian i poddania się mu przez etatowca wynika z art. 229 § 2 i 4 k.p. Niewykluczone jednak, że osoba, która sporadycznie prowadzi samochód na rzecz pracodawcy, przejdzie dodatkowe, specjalistyczne badania medyczne, w tym okulistyczne.
Co kilka lat
Częstotliwość badań okresowych ustala każdorazowo lekarz w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz warunków charakterystycznych dla zajmowanego stanowiska. Precyzuje to załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta