Rozwój uczelni to rozwój miast
|Infrastruktura, kultura, edukacja, sport rozwijają się lepiej w ośrodkach, gdzie są uczelnie wyższe. Łatwiej tam też o wykwalifikowane kadry, ale również o pracę w renomowanych koncernach.
Białystok: 830 nauczycieli akademickich
Uniwersytet w Białymstoku został utworzony w 1997 roku. Dziś uczelnia zatrudnia ponad 1,4 tys. osób, z czego prawie 830 to nauczyciele akademiccy. Na 27 kierunkach i kilkunastu specjalnościach filologicznych ośmiu wydziałów studiuje 14,5 tys. studentów. Uczelnia ściśle współpracuje z dwiema szkołami wyższymi oraz miejscowym magistratem.
– I są już pierwsze efekty tej współpracy – mówi Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy Uniwersytetu w Białymstoku. Jednym z nich jest zapowiedź budowy ścieżek spacerowych i rowerowych, które połączą nowy kampus UwB m.in. z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii oraz kampusem Politechniki Białostockiej. – W białostockim Lesie Zwierzynieckim ma być bezpieczniej, wygodniej i ładniej – zapowiedział na lipcowej konferencji Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Jak zauważa Katarzyna Dziedzik, uczelnia pełni bardzo ważną rolę jako animator życia kulturalnego w stolicy regionu. – Organizujemy bardzo wiele otwartych wykładów, warsztatów, spotkań autorskich, wystaw i inicjatyw popularyzatorskich, akcji ekologicznych. W maju np. mieszkańcy Białegostoku i turyści mogli się wybrać na przejażdżki historyczne zabytkowym autobusem, tzw. ogórkiem. Przewodnikami byli pracownicy Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB.
Uczelnie angażują się też w życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta