Jaskinie pełne plag
Sensacja – na indonezyjskiej wyspie Sulawesi naukowcy odkryli najstarsze na świecie malowidła sprzed 40 tysięcy lat. Podręczniki historii sztuki trzeba pisać od nowa. Ale czy nie byłoby lepiej, gdyby tych malowideł nikt nie znalazł? Bo teraz będą niszczały pożerane przez grzyby i bakterie.
Naskalne obrazy w hiszpańskiej jaskini Altamira odkrył adwokat Marcelino Sanz de Sautuola w 1879 roku. O odkryciu powiadomił świat podczas kongresu prehistorycznego w Lizbonie. Na swoje nieszczęście, bo zamiast wyrazów uznania usłyszał gwizdy. Ówcześni uczeni uznali jego rewelacje za oszustwo lub co najmniej niestosowny żart. Znawcy orzekli, że tak wielkiej liczby tak pięknych malowideł nie mogli stworzyć prymitywni ludzie z epoki lodowej. Światek archeologiczny przestał go traktować jak fałszerza dopiero na początku XX wieku, gdy w jaskiniach Europy posypały się podobne odkrycia.
12 września 1940 roku czterech chłopaków i pies wabiący się Robot szwendają się po okolicy – to Akwitania: wapienne skały, zarośla. Nudno, bo nic się nie dzieje. Za chwilę jest jeszcze gorzej, bo pies wpada do szczeliny. Chłopaki odrzucają kamienie, poszerzają szczelinę, żeby wyciągnąć Robota. Udaje im się, a przy okazji odsłaniają wejście do pieczary. Idą po latarkę, wracają, wchodzą do środka. Widzą coś, czego nie oglądały ludzkie oczy od 18 tysięcy lat.
Prehistoryczny komiks
Od epoki kamienia nie wymyśliliśmy (tzn. my, malarze) niczego nowego – powiedział Pablo Picasso, gdy zobaczył te malowidła z francuskiej jaskini Lascaux. – Jeżeli znikną, będzie to tak, jak gdyby zniknęło malarstwo Michała Anioła.
Po tych słowach mistrza stosunek do malarstwa jaskiniowego zmienił się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta