Kiedy nabywca ma prawo do rozporządzania autem jak właściciel
Umożliwienie zarejestrowania samochodu osobowego w wydziale komunikacji wystarczy, by uznać, że na gruncie podatku od towarów i usług doszło do dostawy towaru. W efekcie obowiązek podatkowy powstanie w momencie wystawienia faktury, na podstawie której nabywca może zarejestrować pojazd.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 lipca 2014 r. (ITPP2/443-558/14/RS).
Interpretacja została wydana na rzecz podatnika prowadzącego salon sprzedaży samochodów. Zakładał on, że mogą się zdarzyć sytuacje, gdy najpierw zostanie wystawiona faktura VAT dokumentująca sprzedaż pojazdu, a dopiero później dojdzie do faktycznego wydania samochodu nabywcy. Aby móc poruszać się nowym samochodem po drogach publicznych, konieczna jest jego wcześniejsza rejestracja, a jednym z dokumentów wymaganych przez wydziały komunikacji do rejestracji pojazdu jest dowód własności, którym może być m.in. faktura VAT. Po dopełnieniu formalności w wydziale komunikacji nabywca otrzymuje tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny (lub pozwolenie czasowe) i zgłasza się do salonu po odbiór zakupionego pojazdu. Wydanie samochodu następuje zatem później niż wystawienie faktury VAT.
Podatnik wskazał, że przepisy ustawy o VAT uzależniają powstanie obowiązku podatkowego od momentu dostawy towaru. Pod pojęciem „dostawa towaru" należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta