Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PIT-2 składa się przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia

22 stycznia 2015 | Dobra Firma | Aneta Szwęch

Aby pracodawca mógł obniżać w 2015 roku miesięczne zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, 
nowy pracownik musi przed styczniowym przelewem pensji złożyć oświadczenie, że nie ma emerytury, renty ani nie uzyskuje dochodów z określonych źródeł.

- Prowadzę niewielką firmę. Pod koniec ubiegłego roku zatrudniłem dwóch pracowników. Wówczas nie złożyli oni oświadczenia PIT-2. Jeśli chcieliby to zrobić w 2015 r., to do kiedy mają czas? – pyta czytelnik.

Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-2) składane jest w celu upoważnienia zakładu pracy do pomniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą ten podatek. Oświadczenie składa pracownik, przy czym jest to jego prawo, a nie obowiązek.

Obowiązki płatnika

Zakład pracy, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, zobowiązany jest do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia ze stosunku pracy. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy od uzyskanego przez pracownika dochodu ze stosunku pracy ulega zmniejszeniu o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. W 2015 r., analogicznie jak w latach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament