Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polisa to sprawa pracodawcy

22 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz
Komercyjne ubezpieczenie ma szczególnie istotne znaczenie  przy delegacji do kraju  nienależącego do Unii Europejskiej
źródło: 123RF
Komercyjne ubezpieczenie ma szczególnie istotne znaczenie przy delegacji do kraju nienależącego do Unii Europejskiej

Wartość zapłaconej składki ubezpieczeniowej nie stanowi przychodu pracownika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak wskazał minister finansów w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2011 r. (DD3/033/205/KDJ/10/PK-1417): „z przepisu określającego obowiązek pracodawcy do zwrócenia pracownikowi wydatków poniesionych przez niego w czasie podróży służbowej, których zasadność poniesienia pracodawca zaakceptował, wynika, iż pracownik musi najpierw te wydatki ponieść, aby pracodawca mógł dokonać ich zwrotu. Wówczas można zastosować art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof. Nie można natomiast mówić o zwrocie wydatków poniesionych przez pracownika, gdy wydatku tego nie poniósł".

Minister finansów uznał, że jeżeli pracodawca wykupuje ubezpieczenie, którego celem jest zabezpieczenie przed ewentualnymi nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą, to w istocie chroni siebie przed ewentualną koniecznością zwrotu z własnych pieniędzy kosztów leczenia pracownika poniesionych podczas podróży za granicą. Dlatego wartość zapłaconej za to składki ubezpieczeniowej nie stanowi przychodu pracownika w rozumieniu ustawy o pdof.

NSA bardziej łaskawy

Korzystny dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament