Elastyczna praca niepełnosprawnych
CZAS PRACY | Zakazy związane z układaniem harmonogramu dla osoby z orzeczonym inwalidztwem może znieść lekarz w zaświadczeniu. Jego treść trzeba jednak dobrze przeanalizować. Nie zawsze daje ono pełną swobodę w planowaniu.
Monika Wacikowska
Choć od ponad pół roku obowiązują zmienione przepisy dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych, wciąż budzą wiele pytań i kontrowersji. Warto omówić kwestie najczęściej spędzające sen z powiek pracodawcom zatrudniającym osoby z inwalidztwem, które posiadały orzeczenie o niepełnosprawności już w momencie przyjęcia do pracy lub uzyskały je w trakcie istniejącego stosunku pracy. Jak się bowiem okazuje, często zatrudnianie niepełnosprawnych może być bardzo elastyczne.
W zależności od stopnia
Czas pracy pracowników niepełnosprawnych zależy co do zasady od rodzaju orzeczonej niepełnosprawności. W przypadku jej:
- lekkiego stopnia – nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin w tygodniu,
- stopnia znacznego i umiarkowanego – 7 godzin na dobę oraz 35 godzin w tygodniu.
Warto przy tym pamiętać, że tych norm nie można przekraczać bez względu na system czasu pracy, w którym niepełnosprawny jest zatrudniony, i że są to wartości sztywne, a nie przeciętne, tak jak tygodniowa norma czasu pracy wynikająca z kodeksu pracy.
Norma dobowa
Ograniczenie czasu pracy niepełnosprawnego do 8 lub 7 godzin w danej dobie (w zależności od stopnia inwalidztwa) obowiązuje bez względu na to, w jakim systemie czasu pracy jest zatrudniony. Nie ma znaczenia, czy pracuje w podstawowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta