Auschwitz nazbyt polityczny
Kontrowersje wokół listy gości i miejsca uroczystości mogą zdominować obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, który jest oficjalnym gospodarzem obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu, tym razem nie wysyłał zaproszeń do rządów państw, lecz jedynie informację do przedstawicielstw dyplomatycznych. – Taką przyjęto formułę i trzeba to uszanować – wyjaśniał w ubiegłym tygodniu w Polskim Radiu minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, choć łatwo odgadnąć, że takich ustaleń nie można dokonać bez konsultacji z MSZ.
Długa lista gości
O udziale delegacji wysokiej rangi poinformowało do dnia wczorajszego 38 państw. Lista wciąż nie jest jednak zamknięta. Na razie wiadomo, że na głównej ceremonii, która odbędzie się 27 stycznia, obok bramy głównej byłego niemieckiego obozu zagłady obecnych będzie wielu przywódców. Będą wśród nich prezydenci dziesięciu państw, m.in. Francji – François Hollande, Niemiec – Joachim Gauck, Ukrainy – Petro Poroszenko i Polski – Bronisław Komorowski. Będą królowie Belgii – król...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta