W gotowości i aktywności do końca etatowych dni
W okresie wypowiedzenia szef nie może jednostronnie zwolnić podwładnego ze świadczenia służbowych zadań, bo istotą stosunku pracy jest realizacja wzajemnych praw i obowiązków stron. Jeśli chce w tym czasie zapewnić sobie więcej swobody, potrzebne jest wspólne porozumienie.
- Z pracownikiem rozwiązano umowę z przyczyn go niedotyczących. Od 1 do 15 grudnia polecono mu wykorzystać urlop wypoczynkowy, a od 16 grudnia 2014 r. zwolniono go ze świadczenia pracy. Do połowy grudnia 2014 r. pracownik był na zwolnieniu lekarskim, a potem nie przychodził do firmy. Ze zdziwieniem stwierdził, że nie dostał ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Dział kadr poinformował, że nie otrzymał go, bo urlopu udzielono mu od 16 grudnia 2014 r. Pracownik nie otrzymał żadnego pisma w tej sprawie. Czy w tej sytuacji szef mógł samodzielnie przesunąć termin wypoczynku? – pyta czytelnik.
Nie.
Choć w okresie wypowiedzenia podwładny nadal pozostaje w stosunku pracy, firmom często zależy na tym, aby do jego finiszu zwalniany już nie świadczył zadań. Zazwyczaj dotyczy to osób na wysokich stanowiskach lub tych, u których pracodawca chce ograniczyć dostęp do informacji pozyskanych przy zatrudnieniu. Wówczas decydują się na tzw. zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. To zwyczajowo przyjmowane zasady, nie reguluje ich kodeks pracy.
Dowód z pisma
Szef nie może jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta