Stabilna czołówka i outsiderzy
wyniki | Nie wszystkie fundusze potrafią w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny.
cezary adamczyk
Z naszych wyliczeń wynika, że tylko jedna czwarta funduszy z najpopularniejszych wśród inwestorów grup w ciągu ostatnich trzech lat wypracowała wyniki lepsze od benchmarku, czyli wskaźnika odzwierciedlającego w przybliżeniu sytuację w danym segmencie rynku (patrz ramka). Najmniej takich funduszy było w grupie akcji małych i średnich spółek i, co ciekawe, w grupie funduszy obligacji (choć na rynku papierów skarbowych mieliśmy boom). Najlepiej natomiast pod tym względem wypadły fundusze pieniężne. Rezultaty funduszy na tle benchmarków są lepsze (połowa pokonuje benchmark), jeśli wyliczając wzorce uwzględnimy koszty, jakie zwykle towarzyszą inwestycjom w fundusze.
Trudny czas na giełdzie
Rynek akcji w 2014 r. charakteryzował się sporą zmiennością i generalnie mocno rozczarował inwestorów. Podczas gdy na Zachodzie indeksy biły kolejne rekordy, w Warszawie kupujących było jak na lekarstwo. To w znacznym stopniu efekt pseudoreformy systemu emerytalnego, która poważnie ograniczyła udział w rynku najbardziej stabilnego inwestora, jakim były OFE. Klienci TFI zdecydowanie preferowali bezpieczeństwo i raczej omijali rynek akcji. Do tego doszedł konflikt na Ukrainie oraz brak wyraźnej poprawy wyników finansowych firm, mimo rekordowo niskich stóp procentowych.
Najbardziej zmienne były kursy akcji małych i średnich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta