Jak rozliczyć premię pieniężną od kontrahenta z Niemiec
Gdy istnieje ścisły związek między bonusem przyznanym przedsiębiorcy a przekroczeniem przez niego limitu zakupów od danego podmiotu, kwotę tę należy traktować jak rabat.
- Podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo towary od kontrahenta z Niemiec. W związku z przekroczeniem w 2014 r. limitu zakupów na początku stycznia otrzymał notę uznaniową na bonus za 2014 r. (2 proc. wartości zakupów). Jak prawidłowo rozliczyć w VAT otrzymaną premię i jaki zastosować kurs? – pyta czytelniczka.
W przedstawionej sytuacji podatnik otrzymał od niemieckiego kontrahenta tzw. premię pieniężną. W przeszłości można się było spot- kać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie są wynagrodzeniem za świadczenie usług. Stanowisko to okazało się jednak nieprawidłowe. Obecnie powszechnie uznaje się, że premie pieniężne, co do zasady, są rodzajem rabatu (zob. przykładowo uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2012 r., I FPS 2/12 czy interpretację ogólną ministra finansów z 27 listopada 2012 r., PT3/033/ 10/423/AEW/12/PT-618).
Trzeba odpowiednio zakwalifikować
Taki sposób traktowania premii pieniężnych obowiązuje wówczas, gdy istnieje ścisły związek między przyznawanymi premiami pieniężnymi a zakupami towarów lub usług u podmiotu przyznającego premię pieniężną. W przeciwnym razie premie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta