Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć premię pieniężną od kontrahenta z Niemiec

22 stycznia 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Gdy istnieje ścisły związek między bonusem przyznanym przedsiębiorcy a przekroczeniem przez niego limitu zakupów od danego podmiotu, kwotę tę należy traktować jak rabat.

- Podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo towary od kontrahenta z Niemiec. W związku z przekroczeniem w 2014 r. limitu zakupów na początku stycznia otrzymał notę uznaniową na bonus za 2014 r. (2 proc. wartości zakupów). Jak prawidłowo rozliczyć w VAT otrzymaną premię i jaki zastosować kurs? – pyta czytelniczka.

W przedstawionej sytuacji podatnik otrzymał od niemieckiego kontrahenta tzw. premię pieniężną. W przeszłości można się było spot- kać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie są wynagrodzeniem za świadczenie usług. Stanowisko to okazało się jednak nieprawidłowe. Obecnie powszechnie uznaje się, że premie pieniężne, co do zasady, są rodzajem rabatu (zob. przykładowo uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2012 r., I FPS 2/12 czy interpretację ogólną ministra finansów z 27 listopada 2012 r.,  PT3/033/ 10/423/AEW/12/PT-618).

Trzeba odpowiednio zakwalifikować

Taki sposób traktowania premii pieniężnych obowiązuje wówczas, gdy istnieje ścisły związek między przyznawanymi premiami pieniężnymi a zakupami towarów lub usług u podmiotu przyznającego premię pieniężną. W przeciwnym razie premie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament