Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie musi być zakładnikiem konfliktów

22 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Łukasz Chruściel
Łukasz Chruściel
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Chruściel

Trudny charakter może być powodem zwolnienia podwładnego, jeśli destabilizuje to proces pracy. Nie ma znaczenia, że kierują nim dobre intencje – mówi radca prawny.

Łukasz Chruściel

Niejednokrotnie zdarza się, że trudny charakter pracownika negatywnie wpływa na współpracę z nim i dezorganizuje pracę całego zespołu. Powstaje pytanie, czy może to być powód do wypowiedzenia mu umowy i czy w tym zakresie ma znaczenie, że należycie wykonuje on swoje obowiązki. Jak sformułować przyczynę rozwiązania umowy z taką osobą, aby nie narazić się na zarzut niezasadności wypowiedzenia i nie przegrać przed sądem?

Trudna współpraca

Wątpliwości nie budzi możliwość wypowiedzenia umowy pracownikowi, którego cechy charakteru oraz sposób bycia przekładają się na niewłaściwe wykonywanie przez niego obowiązków lub wyraźnie dezorganizują pracę zespołu, co ma odzwierciedlenie w wynikach pracy. Jednak uzasadnieniem wypowiedzenia jest wtedy nie tyle „trudny charakter" takiej osoby (stanowiący praprzyczynę wypowiedzenia), ile naruszenie konkretnych obowiązków pracowniczych.

W sprawie zapadłej  przed Sądem Najwyższym 29 maja 2007 r. (II PK 317/06) pracownik wykonywał swoje czynności zawodowe w sposób sprzeczny z procedurami obowiązującymi w firmie. Dodatkowo jego zachowanie było przyczyną konfliktów ze współpracownikami. Pracodawca wypowiedział mu umowę, podając jako przyczynę naruszenie podstawowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament