Za błędy w IWA płatnik odpowie nawet po latach
Jeśli ZUS zaniży składkę wypadkową, ponieważ otrzymał od płatnika błędne dane, każe mu ją płacić w stawce wyższej o połowę przez cały rok. Argumenty przedsiębiorcy, że nie ponosi za to winy, nie zawsze przekonają sąd.
Zostało mało czasu na złożenie informacji ZUS IWA za 2014 r. Do 31 stycznia br. musi ją przekazać do ZUS każda firma, która prowadziła działalność przez cały ubiegły rok i zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego średnio w miesiącu co najmniej dziesięć osób.
Płatnikom, którzy taki dokument złożą przynajmniej trzeci raz z rzędu, ZUS ustali i przyśle do 20 kwietnia informacje o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, jaka ich będzie obowiązywała w najbliższym roku składkowym, tj. od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r.
Jeśli płatnik poda w IWA nieprawidłowe dane, ryzykuje, że przez 12 miesięcy będzie zmuszony opłacać o połowę wyższą składkę wypadkową, niż powinien. Stanie się tak, gdy przez te przekłamania ZUS zaniży stopę procentową daniny (art. 34 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych; tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta