Szef nie zapewnił lekarza, ZUS będzie płacił
uprawnienia | Brak należytej opieki medycznej może stanowić zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, zwłaszcza w podróży służbowej. Nie ma znaczenia, czy była w tym wina pracodawcy.
Aby uznać, że miał miejsce wypadek przy pracy, trzeba m.in. ustalić, że zdarzenie nastąpiło wskutek przyczyny zewnętrznej. Taki obowiązek spoczywa na powoływanym przez firmę zespole powypadkowym. Działa on w sposób określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU nr 105, poz. 870). Ustaloną przyczynę wypadku ma zawierać protokół sporządzony według wzoru z rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298).
Bez definicji
Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322) nie zawiera definicji zewnętrznej przyczyny wypadku. Zgodnie jednak z orzecznictwem może nią być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, wywołujący szkodliwe skutki, w tym także prowadzący do pogorszenia stanu zdrowia chorego. Są to np. urazy powstałe wskutek działania maszyn,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta