Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre urzędy są za opodatkowaniem

22 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz

Z wielu decyzji lub interpretacji organów skarbowych wynika, że koszt nabycia polisy przez pracodawcę stanowi opodatkowany przychód po stronie pracownika.

Podobne zdanie mają sądy administracyjne.

Spór między pracodawcami a urzędnikami dotyczy tego, jak podatkowo zakwalifikować wykupioną polisę ubezpieczeniową na wypadek zagranicznego leczenia. Czy dla pracownika jest to przychód ze stosunku pracy? Tak, np. w opinii dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z 16 września 2011 r., IPT PB2/415-324/11-2/Akr). Uznaje on, że wydatki pracodawcy z tytułu wykupienia polisy ubezpieczeniowej na czas zagranicznej podróży służbowej pracownika stanowią dla etatowca przychód ze stosunku pracy, jeśli jest on uprawniony do otrzymania odszkodowania z tej polisy.

Wszelkie przysporzenia

Z kolei dyrektor IS w Katowicach (interpretacja indywidualna z 1 czerwca 2012 r., IBPBII/1/415-208/12/BD) wskazuje: „w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o pdof za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament