Lombard musi prowadzić odrębną ewidencję
Przedsiębiorcy udzielający pożyczek pod zastaw przepisują do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kwoty wynikające z odrębnego dokumentu.
Rozpoczynam prowadzenie lombardu. Nie mogę wybrać opodatkowania ryczałtem ani kartą podatkową, więc będę opodatkowany na zasadach ogólnych i będę prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czytałem, że do księgi będę wpisywał tylko prowizję. Jak ustalić jej wysokość? Czy jeśli po przejęciu zastawionej biżuterii przetopię ją, to sprzedaż nadal będzie ewidencjonowana jak sprzedaż zastawionych rzeczy? – pyta czytelnik.
Oprócz prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) przedsiębiorca prowadzący lombard musi założyć odrębną ewidencję, w której będzie ujmował zdarzenia związane bezpośrednio z działalnością lombardową. Dopiero później wpisuje się kwotę prowizji ustalonej na podstawie tej ewidencji do pkpir.
Prowizję z prowadzenia lombardu wpisuje się do kolumny 7 podatkowej księgi.
Odsetki i zysk ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta