Wyższe składki za rodziców na urlopach
Od początku nowego roku trzeba uwzględnić inne kwoty podstaw wymiaru składek za pracowników przebywających na urlopach wychowawczych i pobierających zasiłek macierzyński.
To skutek wzrostu przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia za pracę, a także podwyższenia płacy minimalnej. Ostatni raz płatnicy wykazywali stare podstawy, z poprzedniego roku w dokumentach za grudzień, składanych do 15 stycznia.
Główne zasady
Urlop wychowawczy, choć jest uprawnieniem wynikającym ze stosunku pracy, stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Korzystającego z tej przerwy w wykonywaniu pracy nie wykazuje się w dokumentach do ZUS z kodem pracowniczym, lecz z wydzielonym dla „osób przebywających na urlopie wychowawczym" – 1211xx.
W okresie urlopu wychowawczego pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym oraz zdrowotnemu (pozostałym – nie). Pracodawca jako płatnik składek, bez względu na liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń, składa za rodzica raporty miesięczne (ZUS RCA i ZUS RSA). Nalicza w nich poszczególne składki od odpowiedniej podstawy wymiaru, ale w całości finansuje je budżet państwa. Oznacza to, że w tym czasie nie stosuje się podziału finansowania na pracownika i pracodawcę.
Graniczne podstawy
Ustalając podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej, pracodawca musi brać pod uwagę maksymalną i minimalną granicę wyznaczoną ustawowo. Podstawa to zatem albo faktyczne wynagrodzenie pracownika uzyskane w okresie sprzed przejścia na urlop wychowawczy, albo kwota...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta