Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższe składki za rodziców na urlopach

22 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Nowacka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Od początku nowego roku trzeba uwzględnić inne kwoty podstaw wymiaru składek za pracowników przebywających na urlopach wychowawczych i pobierających zasiłek macierzyński.

To skutek wzrostu przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia za pracę, a także podwyższenia płacy minimalnej. Ostatni raz płatnicy wykazywali stare podstawy, z poprzedniego roku w dokumentach za grudzień, składanych do 15 stycznia.

Główne zasady

Urlop wychowawczy, choć jest uprawnieniem wynikającym ze stosunku pracy, stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Korzystającego z tej przerwy w wykonywaniu pracy nie wykazuje się w dokumentach do ZUS z kodem pracowniczym, lecz z wydzielonym dla „osób przebywających na urlopie wychowawczym" – 1211xx.

W okresie urlopu wychowawczego pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym oraz zdrowotnemu (pozostałym – nie). Pracodawca jako płatnik składek, bez względu na liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń, składa za rodzica raporty miesięczne (ZUS RCA i ZUS RSA). Nalicza w nich poszczególne składki od odpowiedniej podstawy wymiaru, ale w całości finansuje je budżet państwa. Oznacza to, że w tym czasie nie stosuje się podziału finansowania na pracownika i pracodawcę.

Graniczne podstawy

Ustalając podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej, pracodawca musi brać pod uwagę maksymalną i minimalną granicę wyznaczoną ustawowo. Podstawa to zatem albo faktyczne wynagrodzenie pracownika uzyskane w okresie sprzed przejścia na urlop wychowawczy, albo kwota...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament