Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięść Franciszka

22 stycznia 2015 | Publicystyka, Opinie | Ks. Artur Stopka
źródło: archiwum prywatne

Słowo, rysunek, obraz, użyte jako narzędzie agresji, poniżania, uderzania w najważniejsze dla kogoś wartości, odzierania z ludzkiej godności, nie są wolne. Dlatego zdarzają się skrajne sytuacje, w których reakcją na takie ich użycie jest nawet pięść (ale niezagrażająca niczyjemu życiu) – pisze duchowny katolicki i publicysta.

Co jest ważniejsze: wolność słowa czy wolność wyznawania religii? Zamach na francuskie czasopismo satyryczne „Charlie Hebdo" postawił sprawę na ostrzu noża. Do tego stopnia, że wypowiedział się sam papież. Problem nie jest nowy. Dylemat trwa od tysięcy lat. Czy jednak jest to dylemat faktyczny? Może w rzeczywistości stoimy przed zupełnie innym problemem?

Papież Franciszek zagroził, że jeśli ktoś będzie źle mówił o jego matce, „dostanie pięścią". Tak podały media. Co ważniejsze, te zaskakujące, bardzo ostre (jak na następcę św. Piotra) i przemawiające do wyobraźni słowa znalazły się w komentarzu Franciszka dotyczącym zamachu na redakcję francuskiego czasopisma satyrycznego, znanego z częstego sięgania w żartach po tematykę religijną. Były czytelną – chyba dla wszystkich – ilustracją jego stanowiska w kwestii wolności słowa. „W wolności słowa są ograniczenia, tak jak w przytoczonym przeze mnie przypadku mojej mamy" – powiedział, nie zostawiając wątpliwości.

W tej samej, skierowanej do dziennikarzy, wypowiedzi papież dwukrotnie stwierdził stanowczo, odnosząc się do żartów z czyjejś wiary i religii, że należy korzystać z wolności słowa, nie obrażając nikogo. Nie zawahał się nazwać wyśmiewania i obrażania religii prowokacją. „Nie można prowokować, nie można obrażać wiary innych" – mówił Franciszek i dodał, że jest granica wolności słowa w kwestiach religijnych. „Każda religia ma swoją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament