Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długi okres zatrudnienia nie zmienia rodzaju umowy

22 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz
Tomasz Sancewicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Sancewicz

TERMINY | Pracownik zastępujący inne osoby w przedsiębiorstwie nawet przez wiele lat nie może domagać się uznania, że z tego powodu automatycznie uzyskał stały etat.

To wniosek wynikający z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 stycznia 2012 r. w sprawie Bianca Kücük przeciwko Land Nordrhein-Westfalen (C-586/10). Trybunał analizował w nim dyrektywę Rady 99/70/WE z 28 czerwca 1999 r. dotyczącą porozumienia ramowego w sprawie zatrudnienia na czas określony.

W czym problem

Przez 11 lat pracownica niemieckiego sądu pracowała na podstawie kilkunastu umów o pracę na zastępstwo. Zastępowała pracowników sądu korzystających z urlopów wychowawczych, rodzicielskich oraz innych zwolnień. W pewnym momencie kobieta zakwestionowała tymczasowy charakter swojej pracy. Według niej lata pracy i liczba zawartych z nią umów na zastępstwo przesądzają o tym, że jest zatrudniona na stałe. Jej zdaniem pracodawca nie może twierdzić, że przez tak długi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament