Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędności ważniejsze niż człowiek i etat

22 stycznia 2015 | Praca i ZUS | Paweł Tokarski
Paweł Tokarski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Tokarski

Aby zracjonalizować pracę zakładu i zmniejszyć koszty jego działania, pracodawca może zredukować załogę i przeorganizować rozkład jej zadań. Przeprowadzona przy takiej operacji likwidacja stanowiska nie jest pozorna.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 marca 2014 r. (II PK 144/13).

Ośrodek pomocy społecznej (OPS) zatrudniał powódkę od 1 października 1996 r., od listopada 1998 r. w dziale socjalnym, gdzie zajmowała posadę podinspektora do spraw świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego. Ponieważ od 2011 r. wpływy z dotacji gminy i urzędu wojewódzkiego zmniejszyły się, burmistrz i radni zalecili kierownikowi OPS jego reorganizację.

Na tej podstawie przyjęto nową strukturę i zlikwidowano wiele stanowisk, w tym powódki. Jej zadania przekazano czterem pracownikom socjalnym, zwiększając ich zakres obowiązków. Zmodyfikowano też nazwy ich stanowisk, poza specjalistą pracy socjalnej, włączając także specjalistę świadczeń alimentacyjnych. Z kolei świadczenia rodzinne przekazano innym pracownikom.

Ponieważ powódka nie wypełniła warunków ustawowych pracownika socjalnego, a zwolnienia objęły też inne działy OPS, jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10046

Wydanie: 10046

Spis treści
Zamów abonament