Ubezpieczenie chroni i pracownika, i zatrudniającego
ŚWIADCZENIA | Polisa dla jadącego w zagraniczną podróż służbową wykupiona przez szefa nie powinna być traktowana jako przychód pracownika. W rzeczywistości skorzysta na niej pracodawca, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci mu koszty leczenia podwładnego, jeśli ten zachoruje w czasie takiej delegacji.
Taka konkluzja płynie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13, DzU z 2014 r., poz. 947). Powinien on już zakończyć wieloletni spór między pracodawcami a urzędami skarbowymi, czy koszt takiej polisy trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
O co chodzi
W razie choroby powstałej podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Tak stanowi § 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167, dalej rozporządzenie delegacyjne). Zwrot kosztów leczenia następuje z pieniędzy pracodawcy, z wyjątkiem świadczeń gwarantowanych udzielonych zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej, o których mowa w art. 5 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta