Amortyzacja samochodu żony nie powiększy kosztów firmy męża
Jeżeli auto należy do odrębnego majątku współmałżonka, to używający go przedsiębiorca rozliczy związane z tym wydatki tylko przez kilometrówkę.
- W prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodu należącego do żony. Mamy z żoną rozdzielność majątkową i używany przeze mnie pojazd jest wyłączną własnością żony. Czy mogę amortyzować ten samochód? – pyta czytelnik.
Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki tran- sportu,
- inne przedmioty (art. 22a ust. 1 ustawy o PIT)
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.
Na jakich warunkach
Tak więc wskazane powyżej składniki majątku (także środki transportu, w tym samochody osobowe) zalicza się do środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli spełniony jest m.in. warunek, że dany składnik majątku jest własnością lub współwłasnością podatnika. Wyjątkiem są pojazdy używane na podstawie umów leasingu finansowego (zob. art. 22a ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta