Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienie z górnikami nie wystarczy

28 stycznia 2015 | Rzecz o polityce | Jan Rulewski
Problemy górników stały się ogólnospołeczne. Na zdjęciu:  Marsz pracowników KWK  Sośnica-Makoszowy i ich rodzin oraz mieszkańców Gliwic w obronie miejsc pracy w tym mieście, 16 stycznia 2015 r.
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel
źródło: PAP
Problemy górników stały się ogólnospołeczne. Na zdjęciu: Marsz pracowników KWK Sośnica-Makoszowy i ich rodzin oraz mieszkańców Gliwic w obronie miejsc pracy w tym mieście, 16 stycznia 2015 r.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Król węgiel odchodzi w przeszłość, jak to się stało z parowozem

jan Rulewski

Wielozakresowe porozumienie społeczne rządu z górnikami z Katowickiej Spółki Węglowej z natury musi budzić kontrowersje. Opozycja już zakładała komitety wyborcze pod hasłem „przywrócimy górników do pracy", liberałów zaś przestraszyła szczodrość Ewy Kopacz wobec pracowników. Nawet przewodniczącemu Piotrowi Dudzie przed reelekcją zabrano szansę na pokazanie muskułów w ogólnopolskim strajku. A przecież PO nie obiecywała, że zaryzykuje przeprowadzenie wielkich reform kosztem politycznego samobójstwa. Zwłaszcza że szeroka krytyka ze strony różnych podmiotów kończyła się na negacji, na ucieczce w abstrakcyjne strategie, bez wskazania alternatywy.

Choroba przewlekła

Przychylałbym się do opinii, że porozumienie stanowi zaledwie preludium do nowego otwarcia w sprawie rzeczywistych reform. Ustawa, którą zwycięsko przeprowadził rząd w parlamencie, a potwierdził porozumieniem na Śląsku, stanowi zaledwie ich warunek konieczny, ale niewystarczający.

Skłonny byłbym uznać wniosek opozycji o sporządzenie audytu. Choćby po to, żeby mieć pewność, że uwolniona od chorych ramion spółka będzie już pracować z zyskiem. Dlatego z powagą do rzeczywistości, którą przyniesie porozumienie, powinni się odnieść partnerzy społeczni, związki, rząd i samorządy – tak aby najważniejszy jego efekt,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10051

Wydanie: 10051

Spis treści
Zamów abonament