Na działkach straszy
Czy potrzebne są nowe kompetencje Trybunału Konstytucyjnego?
Jak wiadomo, należy do nich: orzekanie w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją; w sprawach zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie; w sprawach zgodności przepisów prawa wydawanych przez centralne organy państwowe z konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami; rozpatrywanie skarg konstytucyjnych; rozstrzyganie sporów kompetencyjnych między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa; orzekanie o zgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych; rozstrzyganie o przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek marszałka Sejmu (tylko w wypadku niemożności zawiadomienia przez prezydenta Rzeczypospolitej marszałka Sejmu o niemożności sprawowania urzędu) i powierzanie marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków prezydenta Rzeczypospolitej; rozpatrywanie pytań prawnych skierowanych przez sądy (art. 193 konstytucji).
Być może powyższy katalog kompetencji jest zbyt ubogi i TK należałoby wyposażyć w uprawnienie do: badania zgodności wyroków SN oraz NSA z konstytucją, ustawami i umowami międzynarodowymi, skutkiem czego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta