Węglowy czarny łabędź
Co wydawało się mało prawdopodobne rok temu, przypomina dziś surowcowe tsunami.
"Czarny łabędź" to pojęcie określające koncepcję ekonomiczną zaprezentowaną przez znanego krytyka współczesnej polityki gospodarczej Nassima Taleba w 2001 roku. Zgodnie z nią istnieje tendencja do umniejszania znaczenia i prawdopodobieństwa wystąpienia nadzwyczajnych zdarzeń, które mogą mieć bardzo szerokie konsekwencje. Lekceważenie lub brak wczesnego działania w odpowiedzi na niepokojące trendy może prowadzić do głębokich kryzysów, określanych jako „Czarny łabędź". Przykładem „Czarnego łabędzia" na rynkach surowców były szoki naftowe, które spowodowały potężne turbulencje w gospodarce światowej w latach 70., czy kryzys finansowy w 2008 roku.
Na przełomie lat 2014 i 2015 „Czarny łabędź" pojawił się na światowych rynkach surowców energetycznych, w tym przede wszystkim ropy naftowej i węgla. Co wydawało się bardzo mało prawdopodobne jeszcze 12 miesięcy temu, przypomina obecnie surowcowe tsunami. Cena ropy Brent spadła w ostatnim roku o 55 proc., do zaledwie 46 dol. za baryłkę, powodując już pierwsze bankructwa producentów ropy w USA. W ślad za ceną ropy cena węgla kamiennego na rynkach światowych (ARA) spadła w tym okresie z 84 dolarów za tonę do 58 dolarów obecnie.
Tylko od początku roku cena węgla po okresie stabilizacji spadła o blisko 14 proc.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta