Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zagalopował się w ocenie charakteru wydatków

28 stycznia 2015 | Ekspert księgowego | Kamil Skomorowski olat
Kamil Skomorowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Kamil Skomorowski

Nagrody dla pracowników wypłacone z zysku netto mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację w zakresie prawa do kosztów podatkowych w CIT. Spółka wyjaśniła, że część zysku za 2007 r. przeznaczyła na nagrody dla pracowników. Prawo do otrzymywania premii i nagród wynika z zapisu w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Wypłata nagród miała nastąpić w lipcu 2008 r.

Firma podkreśliła, że wypłata nagrody z zysku jest dla pracowników dodatkowym przychodem obciążonym składką ZUS i PIT, tak jak każde inne wynagrodzenie. Dla pracodawcy jest to dodatkowy koszt powiązany z osiągniętym przychodem, a jego wysokość jest uzależniona od zysku netto za miniony rok obrotowy. Od tych kwot spółka odprowadzi więc składki do ZUS, na Fundusz Pracy oraz na pracowniczy program emerytalny. Podatniczka zapytała, czy nagrody wraz z narzutami może uznać za koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały wypłacone.

Początkowo fiskus przyznał spółce prawo do części kosztów. Po pewnym czasie zmienił jednak zdanie. Stwierdził, że wszystkie wydatki dotyczące nagród wraz z narzutami, tj. składkami ZUS, na Fundusz Pracy oraz na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10051

Wydanie: 10051

Spis treści
Zamów abonament