Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagrożeni i strzeżeni

28 stycznia 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

Muzułmanie w Szwecji czują się zagrożeni. Po fali ataków na meczety ubiegają
się o dodatkową ochronę swoich świątyń. Obawiają się też, że zaszkodzą im zamachy dżihadystów w Paryżu - pisze Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu.

W ubiegłym roku odnotowywano jeden atak na meczet na miesiąc. Meczetowi w Göteborgu grożono podłożeniem bomby. W budynku wspólnoty muzułmańskiej w Mariestad nieznany sprawca wybił szybę puszką z wieprzowiną i napisał sprayem na fasadzie obiektu: „Jedźcie do domu". Z kolei w Svenljunga przed budynkiem służącym za obiekt religijny ktoś podłożył głowę świni i nabazgrał na ścianie „Vive la France". To był już drugi taki incydent w tym miejscu. Ostatnio podpalono też meczet w Eslöv i w Eskilsunie, a w Uppsali nieznany sprawca rzucił koktajl Mołotowa.

Wyznawcy islamu są pełni obaw, że na tym się nie skończy. Dlatego chcą zainwestować w kamery w meczetach, wstawić szkło pancerne i założyć folię bezpieczeństwa na okna. Czy zabezpieczą meczety przed kolejnymi incydentami? Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10051

Wydanie: 10051

Spis treści
Zamów abonament