Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop ojcowski. Rekord pobity

28 stycznia 2015 | Kraj | Izabela Kacprzak
Widok ojca z wózkiem dziecięcym przestaje w Polsce dziwić
źródło: 123RF
Widok ojca z wózkiem dziecięcym przestaje w Polsce dziwić

To był wspaniały czas – mówi nam ojciec, który skorzystał z dwóch tygodni na opiekę nad dzieckiem. Taki urlop wzięło w ubiegłym roku prawie 130 tys. panów.

Liczba ojców na dwutygodniowych urlopach przysługujących po urodzeniu dziecka wzrosła w ubiegłym roku ponadczterokrotnie – wynika z informacji ZUS przygotowanej dla „Rzeczpospolitej".

Polscy ojcowie biją ten rekord co roku, ale najnowszy robi największe wrażenie. Zasiłek w 2011 r. z tytułu urlopu ojcowskiego pobierało niespełna 15 tys. mężczyzn, w 2012 r. – 23,3 tys., w 2013 r. ich liczba wzrosła do 28,5 tys., a w ubiegłym roku aż do 129,4 tys.

Przychylni rodzicom

Rzecznik ZUS Radosław Milczarski podkreśla, że dane dotyczące tych zasiłków nie są pełne, a ojców na urlopach było najprawdopodobniej więcej. – Dane nie zawierają bowiem informacji o osobach, dla których wypłaty tych zasiłków realizowali płatnicy składek, czyli zakłady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10051

Wydanie: 10051

Spis treści
Zamów abonament