Osierocone tantiemy
W środowisku muzyków słyszy się pytania, dlaczego organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) reprezentują także twórców, którzy nigdy z nimi nie mieli i nie chcą mieć do czynienia. Pobierają wynagrodzenia na rzecz swoich i „niezrzeszonych" twórców, przy czym ci drudzy często przez lata nie wiedzą, że ich tantiemy czekają na odbiór. Kiedy i dlaczego organizacje zbiorowego zarządzania pobierają tantiemy na rzecz twórców, pomimo braku umownego umocowania?
Odpowiedzialny jest za to art. 21 pr.aut., stosowany też do artystycznych wykonań oraz fonogramów, oraz art. 105 ust. 1 pr.aut. Ten pierwszy przewiduje przymusowe pośrednictwo OZZ przy pobieraniu wynagrodzeń za nadawanie przez organizacje radiowe i telewizyjne drobnych utworów muzycznych, słownych i słowno-muzycznych. A na podstawie art. 105 ust. 1 pr.aut. OZZ korzystają z domniemania uprawnienia do zarządzania prawami z pól eksploatacji objętych zbiorowym zarządem.
Zastosowanie powyższych przepisów sprowadza się do tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta