Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy chcą blokować energetyczną fuzję

28 stycznia 2015 | Ekonomia
Kursy mniejszych firm energetycznych, czyli Enei i Energi, lecą w dół,   Bo to ich akcjonariusze mniejszościowi mają najwięcej do stracenia na fuzji
źródło: Rzeczpospolita
Kursy mniejszych firm energetycznych, czyli Enei i Energi, lecą w dół, Bo to ich akcjonariusze mniejszościowi mają najwięcej do stracenia na fuzji

O planach połączenia Energi z PGE i Enei z Tauronem nikt dotąd nie rozmawiał ze światowymi firmami posiadającymi ich akcje. A bez nich nie da się tego przegłosować.

Aneta Wieczerzak-Krusińska

Fundusze inwestycyjne obawiają się, że w procesie konsolidacji sektora ich akcje w niektórych państwowych spółkach energetycznych stracą na wartości. Chodzi – jak wynika z nieoficjalnych doniesień – o połączenie PGE z Energą i Tauronu z Eneą.

– W tej chwili Skarb Państwa zastanawia się nad wniesieniem swoich pakietów w mniejszych firmach do tych dużych – mówi nam menedżer jednej z dużych firm doradczych. Jego zdaniem to jedyna droga, by w ciągu kilku miesięcy, a więc jeszcze przed wyborami, przeprowadzić proces budowy dwóch wielkich spółek.

Związki przy stole

Takie połączenie będzie wymagało zgody UOKiK. Do urzędu antymonopolowego nie wpłynął wniosek dotyczący konsolidacji sektora.

– Jeżeli się pojawi, będzie analizowany zgodnie z przepisami – usłyszeliśmy w biurze prasowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10051

Wydanie: 10051

Spis treści
Zamów abonament