Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekt można zrealizować wspólnie

02 września 2015 | Dobra Firma | Piotr Kunicki
Piotr Kunicki
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Kunicki

Spółka celowa pozwala ograniczyć ryzyko 
w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Praktyka pokazuje, że realizacja skomplikowanych i długotrwałych publicznych projektów infrastrukturalnych bywa skomplikowana i ryzykowna. Niejednokrotnie jest to wynikiem ustanowienia przez zamawiającego ceny ryczałtowej jako jedynego i decydującego kryterium oceny ofert, z jednoczesnym przerzuceniem na wykonawcę wszelkiego możliwego i nieprzewidywalnego ryzyka. Każdy przedsiębiorca staje wówczas przed dylematem, czy startować w przetargu i godzić się z ryzykiem poniesienia straty, nawet bankructwa, czy z góry zrezygnować z możliwości uzyskania zamówienia. Częściowo w rozwiązaniu tego dylematu może pomóc koncepcja ubiegania się o udzielenie zamówienia przez spółkę celową (SPV).

Spółka celowa (SPV od ang. Special Purpose Vehicle) służy do realizacji projektów, które dają się wyodrębnić ze zwykłej działalności. Mogą być to ryzykowne projekty realizowane przez wiele lat, w szczególności w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czy też realizowane wspólnie z partnerami biznesowymi. Może więc się okazać, że konstrukcja SPV (utworzonej jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) bardziej nadaje się do realizacji projektu niż spółka cywilna czy też tradycyjne konsorcjum w rozumieniu art. 23 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.). SPV pozwala z jednej strony ograniczyć ryzyko związane z niepowodzeniem projektu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament