Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedopuszczalne referendum

02 września 2015 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

Mieszkańcy nie mogą decydować za wójta, czy gmina za niewłaściwy nadzór finansowy ma dochodzić roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa czy też nie.

michał cyrankiewicz

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 1 września 2015 r. NSA oddalił skargę kasacyjną miasta Sejny na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku stwierdzającego, że referendum, w którym mieszkańcy mają odpowiedzieć „Tak" albo „Nie" na pytanie: „Czy jesteś za dochodzeniem strat miasta Sejny od Skarbu Państwa z tytułu niewłaściwego nadzoru prawnego i finansowego?", jest niedopuszczalne.

O co chodziło

Uchwałę w sprawie zorganizowania referendum w Sejnach podjęła rada tego miasta. Argumentowała, że przeprowadzenie referendum jest konieczne, ponieważ o jego zorganizowanie zwróciło się do niej pięciu mieszkańców gminy. Ponadto w ocenie rady mieszkańcy mają prawo wypowiedzieć się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament