Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak kalkulować klucz przychodowy

02 września 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Oskar Wala
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Oskar Wala

Podatnik ma prawo do rozliczania współczynnikiem kosztów wspólnych, 
tj. związanych zarówno z działalnością strefową, jak i pozastrefową, poniesionych w całym roku, 
w którym doszło do połączenia spółek 
w trybie przejęcia.

Spółka planuje połączenie (przez przejęcie) z inną spółką należącą do tej samej grupy kapitałowej. Zostanie na nią przeniesiony cały majątek spółki przejmowanej. Połączenie zostanie przeprowadzone metodą łączenia udziałów, bez zamykania ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej i tym samym bez zakończenia jej roku podatkowego.

Wnioskująca firma prowadzi działalność na terenie dwóch specjalnych stref ekonomicznych. Jest ona zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT (działalność strefowa). Prowadzi również działalność nieobjętą zezwoleniami (działalność pozastrefowa). Wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów mogą więc być związane wyłącznie z jednym z rodzajów działalności albo stanowić tzw. koszty wspólne, związane zarówno z działalnością strefową, jak i pozastrefową. Podatniczka przyporządkowuje koszty wspólne do poszczególnych rodzajów działalności, stosując klucz przychodowy z art. 15 ust. 2 ustawy o CIT, obliczany jako udział przychodów z działalności strefowej w przychodach ogółem. Zapytała, czy w kalkulacji klucza przychodowego za rok podatkowy, w którym dojdzie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament