Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważna jest data zakupu paliwa, a nie moment wystawienia faktury

02 września 2015 | Ekspert księgowego | Radosław Hyla
źródło: Rzeczpospolita

VAT | Firmy, które w lipcu otrzymały zbiorcze dokumenty potwierdzające nabycie benzyny do służbowych aut za czerwiec, nie mają prawa do odliczenia połowy kwoty podatku. Chyba że wykorzystują pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej.

- Rozliczamy VAT kwartalnie. Mamy wątpliwości, jak powinniśmy księgować VAT od paliw nabywanych do firmowych samochodów osobowych. Czy z otrzymanej w lipcu 2015 r. faktury zbiorczej za paliwo zatankowane w czerwcu możemy odliczyć połowę VAT? Czy nieodliczony podatek może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka.

Zakupy ewidencjonuje się w księgach według cen nabycia. Art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) mówi, że cena nabycia, którą wykorzystujemy także przy wycenie zakupionego paliwa, jest to cena zakupu obejmująca kwotę należną sprzedającemu, m.in. bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług.

Warunek podstawowy

Aby prawidłowo zaksięgować fakturę za paliwo nabywane do firmowych samochodów osobowych, trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy firma ma prawo do odliczenia VAT.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

1 kwietnia 2014 r. mocą ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 312; dalej: ustawa nowelizująca) wprowadzono nowe zasady odliczania VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament