Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogotowie handlowe

02 września 2015 | Dobra Firma | Anna Borysewicz
Anna Borysewicz, adwokat
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Anna Borysewicz, adwokat

Brak zarządu unieważni postępowanie

- Jestem pozwanym przedsiębiorcą w sprawie o zapłatę. Pozew wytoczyła sp. z o.o. W procesie przed sądem I instancji powódka była reprezentowana przez pełnomocnika – adwokata. Przed ostatnią rozprawą rezygnację złożyli wszyscy członkowie zarządu tej spółki. Natomiast inne osoby w ich miejsce nie zostały powołane. W rezultacie powodowa spółka pozostała bez tego organu. Ostatnia rozprawa odbyła się, a wyrok – uwzględniający powództwo – został wydany. Czy to postępowanie jest ważne? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 38 kodeksu cywilnego osoba prawna, a więc m.in. sp. z o.o., działa poprzez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i oparty na statucie. W świetle natomiast art. 201 kodeksu spółek handlowych zarząd prowadzi sprawy sp. z o.o. i ją reprezentuje. Brak w składzie tego organu sąd, na podstawie art. 202 k.p.c., powinien wziąć pod uwagę z urzędu w każdym stanie sprawy.

W sprawie czytelnika sąd powinien był zatem zobowiązać sp. z o.o. do uzupełnienia braku w zakresie zdolności procesowej w wyznaczonym terminie. Po bezskutecznym zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament