Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne oblicza JOW, czyli jak to się robi na świecie

02 września 2015 | Publicystyka, Opinie | Marcin Pieńkowski
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Pieńkowski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Marcin Pieńkowski

W jaki sposób Polacy powinni wybierać posłów

W zaplanowanym na 6 września referendum Polacy będą decydować m.in. o tym, czy powinniśmy zmienić system wyborczy i wprowadzić ordynację większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. Z naszej ankiety wynika, że siły polityczne, które według sondaży mają największe szanse na przekroczenie progu wyborczego, są w tej sprawie podzielone. Przeciwnicy takiego rozwiązania podkreślają, że doprowadzi ono do zabetonowania sceny politycznej, która na kolejne lata zostanie zdominowana przez dwie największe partie.

– To system, który doprowadzi do władzy absolutnej jedną partię. Pytanie też, czy JOW nie doprowadzą do przejmowania kompetencji samorządowców przez posłów regionalnych – mówi „Rzeczpospolitej" rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

– Jednomandatowe okręgi wyborcze to osłabianie demokracji w Polsce. A na pewno tego myślenia, że nawet mniejsza partia ma wpływ na rządzenie. Przy JOW nie będzie już obowiązywał 5-proc. próg, a do Sejmu będą wchodziły tylko największe ugrupowania – przestrzega też Krzysztof Gawkowski z SLD.

Za wprowadzeniem JOW opowiada się Ruch Kukiza, Platforma Obywatelska i Nowoczesna Ryszarda Petru.

– JOW mają być podstawowym sposobem organizowania w Polsce. Tak już się stało za naszą sprawą w wyborach do Senatu i w większości wyborów samorządowych. Został już tylko Sejm – podkreśla rzecznik Klubu PO Mariusz Witczak....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament