Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetwarzaniem danych osobowych jest już telefoniczne połączenie się z klientem

02 września 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Nie trzeba mieć kartotek i systemów informatycznych z bazą tysięcy nazwisk, aby przetwarzać dane. Z takim procesem ma się do czynienia także w przypadku jednorazowego wykorzystania informacji o konkretnej osobie.

Z niektórych skarg kierowanych do generalnego inspektora ochrony danych osobowych i wydawanych na ich podstawie decyzji może wynikać, że sam termin „przetwarzanie danych" nie zawsze jest prawidłowo interpretowany. A osoby lub instytucje, które naruszyły przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, nie do końca zdawały sobie z tego sprawę.

Przykładem może być sprawa, w której skarżący zażądał zaprzestania wykorzystywania jego danych osobowych przez firmę pomagającą w uzyskiwaniu odszkodowań i współpracującego z nią agenta. Wszystko zaczęło się od tego, że na numer skarżącego zadzwonił agent, oferując pomóc w uzyskaniu odszkodowania (skarżący rzeczywiście ubiegał się wcześniej o odszkodowanie). Ponieważ osoba ta nigdy nie kontaktowała się ani z firmą, ani z tym agentem, zwróciła się do spółki z pytaniem, skąd posiada jej dane i na jakiej podstawie je przetwarza. Ponieważ nie doczekała się odpowiedzi, zwróciła się do GIODO.

Co się okazało

Po wszczęciu postępowania okazało się, że sama firma nie dysponowała danymi osobowymi skarżącego i nigdy ich nie przetwarzała. W związku z tym w tym zakresie postępowanie zostało umorzone jako bezpodstawne. Jednocześnie spółka wyjaśniła, że rzeczywiście zawiera umowy agencyjne z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament