Pamięć historii, wspólna przyszłość
Przeżywszy trudne czasy podczas wojny, Polska i Chiny cenią pokój i starają się go bronić w świecie.
Xu Jian , Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
2 września 1945 roku na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej amerykańskiego pancernika „Missouri" podpisano akt kapitulacji Japonii w obecności przedstawicieli Chin i innych państw alianckich walczących przeciwko państwom osi, co symbolizuje wielkie zwycięstwo narodu chińskiego w walce przeciwko japońskiej agresji oraz światowe zwycięstwo nad faszyzmem.
II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości, w który zostały zaangażowane 2 miliardy cywilów z ponad 80 krajów z Azji, Europy, Afryki i Oceanii. Spowodowała ogromne zniszczenia na całym świecie, była bezprecedensową katastrofą ludzkiej cywilizacji.
Walka narodu chińskiego przeciw japońskiej agresji stanowi ważną część II wojny światowej. Zaczęła się najwcześniej i trwała najdłużej. Jej początkiem był incydent mandżurski z 18 września 1931 roku. Po incydencie na moście Lugou, 7 lipca 1937 roku, wojna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta