Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma nie zapłaci CIT, regulując dług częścią przedsiębiorstwa

02 września 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Michał Górniak
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Michał Górniak

Do 1 stycznia 2015 r. zwrot świadczenia wzajemnego w formie rzeczowej był neutralny podatkowo.

Spółka z o.o. ma zamiar przenieść na osoby fizyczne zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Składa się na nią m.in. nieruchomość wraz z umowami, pracownicy przedsiębiorstwa (przeniesienie na podstawie art. 23¹ kodeksu pracy). Czynność ta nie będzie podlegała VAT i firma nie będzie miała obowiązku dokumentowania tej czynności fakturą. Zapytała, czy przekazanie przez nią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w ramach spłaty długu będzie przychodem zgodnie z ustawą o CIT. Sama uważała, że nie, bo zgodnie z orzecznictwem wykonanie zobowiązania, w tym przez świadczenie zamienne (datio in solutum), jest formą jego zaspokojenia i co do zasady nie powoduje żadnego przysporzenia po stronie spełniającego świadczenie dłużnika.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Wskazał, że odpłatne zbycie, o którym mowa w art. 14 ustawy o CIT, to zarówno klasyczna sprzedaż, jak i czynności prawne o podobnym charakterze, np. zamiana inna, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych. Fiskus doszedł do przekonania, że przeniesienie prawa własności do zorganizowanej części przedsiębiorstwa w związku ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10233

Wydanie: 10233

Spis treści
Zamów abonament