20 stopień zasilania zaszkodził przemysłowi
Mocny spadek wskaźnika PMI potwierdza osłabienie koniunktury.
Grzegorz Siemionczyk
Wskaźnik PMI, mierzący koniunkturę w sektorze przetwórczym na podstawie ankiety wśród menedżerów firm, odnotował w sierpniu największy spadek od ponad dekady. Choć ekonomiści tłumaczą to jako skutek upałów, które doprowadziły do przerw w dostawach energii dla przemysłu, przyznają, że oczekiwane jeszcze niedawno przyspieszenie wzrostu gospodarczego w II połowie roku jest coraz mniej realne.
PMI, publikowany przez firmę analityczną Markit Economics, spadł w sierpniu do 51,1 pkt z 54,5 pkt w lipcu. Każdy odczyt powyżej 50 pkt oznacza wprawdzie, że aktywność w sektorze przetwórczym rośnie, ale dystans od tej granicy jest miarą tempa tego wzrostu. W minionym miesiącu było ono najniższe od września ub.r.
Ekonomiści spodziewali się, że rozwój przemysłu nieco wskutek upałów wyhamuje, ale zastoju nie przewidzieli najwięksi pesymiści – mediana prognoz wynosiła 54,2 pkt. Za takim odczytem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta