Od stycznia nowe preferencje podatkowe dla przemysłu
Wśród regulacji, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku, znajdują się rozwiązania dotyczące akcyzy od energii elektrycznej, mające wspomagać przedsiębiorców w obniżeniu kosztów prowadzonej przez nich działalności.
Mateusz Fiszer
Prezydent RP 27 sierpnia b.r. podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym (w chwili oddawania do druku tego numeru tygodnika ustawa oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw). Zdecydowana większość nowych regulacji zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Wprowadzają one m.in. nowe preferencje w zakresie opodatkowania energii elektrycznej, które według ustawodawcy będą narzędziem wspomagającym przedsiębiorców w obniżeniu kosztów ich działalności gospodarczej. Jednak możliwość stosowania tych rozwiązań jak zwykle uzależniona została od spełnienia dodatkowych warunków, co może nastręczać problemów w praktyce.
Co się zmieni
Wśród uchwalonych preferencji podatkowych w zakresie energii elektrycznej, z których od przyszłego roku będą mogli skorzystać niektórzy przedsiębiorcy, są:
- zwolnienie przewidziane dla określonych procesów produkcyjnych,
- zwrot akcyzy od energii elektrycznej płaconej przez zakłady energochłonne działające w wybranych branżach gospodarki oraz
- obniżona stawka akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie wydobycia i przeróbki węgla kamiennego oraz w produkcji koksu.
Wszystkie ww. rozwiązania mają w zamyśle ustawodawcy implementować do polskiego ustawodawstwa różnego rodzaju fakultatywne preferencje podatkowe przewidziane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta