Paliwo do jazd prywatnych nie mieści się w kwocie ryczałtu
Gdy pracodawca pokrywa koszty benzyny wykorzystanej przez pracownika w samochodzie służbowym do celów prywatnych do wysokości ustalonego limitu, pracownik uzyskuje opodatkowany przychód ze stosunku pracy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 sierpnia 2015 r. (IBPB-2-1/4511-111/15/MD).
Spółka planowała wprowadzić nowe zasady użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Zgodnie z wprowadzonym regulaminem pracowników obowiązywałby limit (w wysokości 300 km), po którego przekroczeniu pracownik byłby zobowiązany do zwrotu paliwa wykorzystanego ponad limit poprzez zatankowanie samochodu.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy po przekroczeniu limitu kilometrów ustalonego przez pracodawcę oraz zwrocie przez pracownika na rzecz pracodawcy z własnych środków paliwa wykorzystanego ponad wspomniany limit pracownik uzyska przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W opinii spółki w takiej sytuacji nie dojdzie do powstania przychodu, a na spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, jednak jego argumentacja była odmienna od przyjętej przez podatnika we wniosku o interpretację. Uznał bowiem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta