Fiskus inaczej potraktuje wspólną własność
Już za trzy i pół miesiąca wyodrębnianie lokali w celu zaoszczędzenia na podatku od nieruchomości przestanie być opłacalne.
Paweł Rochowicz
1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepisy, które opublikowano w Dzienniku Ustaw z 28 lipca, pod poz. 1045, wprowadzają kilka nowych reguł dotyczących podatku od nieruchomości. Niektóre zmiany dotyczą opodatkowania lokali pozostających wspólną własnością kilku osób.
Garaże niesolidarne
Bez zmian pozostała zasada z art. 3 ust. 4 ustawy, w myśl której nieruchomość stanowiąca współwłasność albo będąca w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, jest odrębnym przedmiotem opodatkowania. W takim przypadku obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Pojawił się jednak wyjątek od tej zasady. Dotyczy on współwłasności w częściach ułamkowych tak szczególnego lokalu użytkowego, jakim jest garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiącym odrębny przedmiot własności. W takiej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta