Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczać zakupy od firm ze Wspólnoty

14 września 2015 | Podatki | Adam Czekalski
Adam Czekalski
źródło: materiały prasowe
Adam Czekalski

Dostarczenie przez austriackiego producenta maszyny, która wymaga w Polsce specjalistycznego montażu, nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, a przedpłaty dla włoskiego dostawcy nie powodują obowiązku podatkowego.

Na fakturę można czekać trzy miesiące

W kwietniu 2015 r. kupiliśmy sprzęt informatyczny od kontrahenta z Austrii. Do dziś nie otrzymaliśmy faktury zakupu. Prowadzimy wyłącznie działalność opodatkowaną VAT i składamy miesięczne deklaracje VAT. Podatek należny od transakcji zakupu sprzętu rozliczyliśmy w maju 2015 r. (sprzęt został nam dostarczony 21 kwietnia 2015 r., zapłaciliśmy za niego kontrahentowi na podstawie umowy). Czy przepisy o VAT przewidują jakieś konsekwencje w przypadku nieotrzymania faktury od zagranicznego dostawcy?

W odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przepisy podatkowe przewidują szczególne regulacje w zakresie rozliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym wykazano podatek należny z tytułu WNT, pod warunkiem że podatnik otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów stanowiącą u niego WNT, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie konieczne jest ujęcie kwoty podatku naliczonego w deklaracji podatkowej, w której podatnik jest obowiązany rozliczyć ten podatek. Podatnik nie ponosi więc ciężaru podatku, wykazując tę samą kwotę po stronie podatku należnego i naliczonego. W opisanej sprawie podatnik postąpił prawidłowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10243

Wydanie: 10243

Spis treści
Zamów abonament