Noclegi pracowników mobilnych bez PIT
Wydatki ponoszone przez pracodawcę na hotel dla jego przedstawicieli handlowych wykonujących obowiązki pracownicze są ponoszone przez i na rzecz pracodawcy, a nie w celu zapewnienia potrzeb mieszkaniowych osób zatrudnionych. Z tego tytułu po ich stronie nie dochodzi do przysporzenia.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 lipca 2015 r. (II FSK 1689/13).
Spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych na podstawie umowy o pracę. Miejscem pracy wskazanym w umowie jest obszar kilku województw lub teren całego kraju. W związku z tym, w zakres obowiązków pracowników wpisane są stałe przejazdy, wizyty i spotkania zarówno z obecnymi, jak i potencjalnymi klientami. Wyjazdy przedstawicieli handlowych nie są podróżami służbowymi, z tytułu których przysługiwałyby im diety i inne należności.
Spółka finansuje pracownikom noclegi, jak również pokrywa koszty paliwa do samochodów służbowych czy opłaty parkingowe. W związku z tym spółka zapytała, czy wydatki pokrywane przez nią stanowią dla pracowników przychód ze stosunku pracy oraz czy są one dla niej kosztami uzyskania przychodu. Organ podatkowy odpowiedział, że zwrot kosztów noclegu jest nieodpłatnym świadczeniem, które nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, a zatem wartość noclegów powinna podlegać opodatkowaniu.
WSA w Warszawie (III SA/Wa 2642/12) uchylił zaskarżoną interpretację, ponieważ w jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta